EKAG 2018 ozdoben českým rekordem a výbornými výkony.

Dnes je 13.roční největšího žákovského závodu v Evropě minulostí a do historie se zapíše dalším národním rekordem ČR, když dívky z LIAZ Jablonec na závěr celého klání zaběhly 4x60m za 29,64s. Po tři dny se bojovalo v naprosto optimálním počasí, když teploty se šplhaly ke 30 stupňům a tak výkony byly opravdu vynikající.

V pondělí proběhlo slavnostní zahájení a celý večer byla fantastická atmosféra, když po nástupu všech výprav  z neuvěřitelných šestnácti států měli možnost se začínající atleti osobně seznámit a fandit stříbrné z ME z Berlína v chůzi Anežce Drahotové, která předvedla ve velkém potlesku závěrečnou rovinku chůzí, účastník ME a člen štafety 4x400m Patrik Šorm zhodnotil páté místo štafety, bronzová výškařka z MS dorostenek a účastnici ME v Berlíně domácí Lada Pejchalová představila své krátké působení v Brně a další plány, když mistr světa ve střelbě Jirka Lipták naznačil svoje ambice směrem k OH v Tokiu. Zástupci Jihomoravského krajského úřadu a statutárního města Brna přivítali všechny účastníky a bohatý doprovodný program navodil správnou atmosféru celé akci, když ředitel závodu Čiba Nezdařil, předal za firmu Čiba sport athletic tradičně šek na 10 000,-Kč sdružení Atýsek, které podporuje výchovu pejsků pro zrakově postižené občany. Velmi pěkné bylo vystoupení taneční skupiny Magic Free Group, která před nedávném získalo titul ME a tradiční ohňové vystoupení a závěrečný ohňostroj nadchl všechny přítomné.

Od úterý se již začalo tvrdě bojovat o sady originálních medailí a fantastické atmosféra hnala účastníky k mnoha osobním rekordům, když bylo opět překonáno neskutečných osm rekordů her, které mají velmi vysokou úroveň a tak všichni mohli zatleskat rekordům Pavly Štoudkové na trati 1500m za čas 4:40,44, Adéla Novotná překonala rekordy na 60m časem 7,60s a ještě přidala rekord na 300m časem 38,73s, mezi žáky překonal rekord na 100mpř. Štefan Schubert výkonem 13,31s a v kategorii U15 byl vrcholem český rekord na 4x60m dívek z LIAZ Jablonec v čase 29,64s. V kategorii U14 padl jeden rekord, ale jeho hodnota je mimořádná, když reprezentantka Ruska Kukuschkina Anastázia ve skoku dalekém doplachtila do vzdálenosti 591cm. V kategorii U11 jsme viděli dva rekordy a to ve skoku vysokém zásluhou slovenské reprezentantky, když Ema Bendová překonala 146cm a ve skoku dalekém reprezentant Slovinska Ogrinc Žan předvedl 505cm.

Rozhodně i pořadatelský oddíl JAC a BYAC Brno nezahálel a vybojoval ve velmi silné konkurenci osm medailových umístění a tak dle očekávání zvítězil v oštěpu v kategorii U15 Jakub Kopeček, když předvedl nový osobní rekord  63,61m a výrazně se přiblížil českému rekordu. Druhou zlatou medaili vyházel v míčku v kategorii U13 David Kovář výkonem 64,32m a zcela nečekaně vyběhl další zlato na 800m v kategorii U12 stylem start – cíl Šimon Lopour výkonem 2:21,19. Dvě stříbrné medaile vybojovali na trati 1500m v kategorii U15 Jakub Urbánek v novém osobním rekordu 4:22,57 a Honza Ondráček na 100mpř v čase 14,08s. Dívky si na krk pověsily bronzové medaile, když Dominika Salčáková v kategorii U14 předvedla výborných 163cm a jen pokusy ji dělily ve výšce od zisku zlata, v kategorii U12 se vyhecovala Terka Láchová v míčku a předvedla výkon 52,28m a poslední bronz přidala Marta Klobásková na 1500m v čase 5:05,42.  Ještě jsme zaznamenali hodně umístění v první osmičce a tak všem patří velká gratulace za předvedené výkony.

Ohlasy všech výprav byly mimořádné a tak již nyní musím začít s přípravami na 14.ročník EKAG a hlavně  připravit kritéria na počet účastníků, když  opravdu tisíc šest startujících je na hraně organizačních možností.